بسمه تعالی

سلام دوستان .امروز هم به برکت این روزها که دهه کرامت نامیده شده بود میخوام به سوالی که ازطرف یکی از دوستان مطرح شده بود جواب مجملی داده بشه.

سوال اینه که آیا ما می تونیم از غیر خدا کمک بخواهیم؟ آیا این نوعی شرک وکفر نیست؟ البته منظور ایشون درمورد کمک خواستن وطلب شفاعت ومتوسل شدن به اهلبیت (ع) بود.

جواب: استعانت وکمک خواهی از غیر خدا به قید این که این فرد(کسی که ما از او کمک خواسته ایم)، در کمک رسانی خود، از قدرت ونیروی خدادادی بهره گرفته وانسان را یاری میکند ، چنین کمک خواهی نه تنها مایه شرک نیست ، بلکه عین توحید است ، زیرا جهان آفرینش جهان اسباب ومسببات است ، وفیض الهی ، طبق خواست خدا از راه اسباب خاصی به انسان برسد، وسبب در کار خود ، استقلال ندارد وبه امر الهی کار خود راانجام می دهد.

به عنوان مثال : حضرت عزرائیل جان انسانها رامی گیرد ومامورومسئول این کاراست.خداوند خود میتواند جان انسان را بگیرد ولی این مسئولیت را به فرشته ای به نام عزرائیل داده است واگرعزرائیل هم این کار را می کند از خود قدرتی ندارد بلکه این قدرت ازسوی خداست.

اگرما از پیامبر (ص) واهلبیت مطهرش کمک خواهی میکنیم به این صورت نیست که پیامبر قدرتی مستقل از خداوند است بلکه با این تفکر از پیامبر کمک می خواهیم که ایشان شخصیت بسیار بزرگی هستند که پیش خداوند جایگاه بسیار رفیعی دارند ، لذا خداوند مقامی را به ایشان داده که به کسانی که از ایشان کمک می خواهند، یاری کنند.

البته این نوشته خیلی کوتاه ومختصر است ، لذا سوالهای بسیاری در ذهن شما بوجود خواهد آورد .از همه دوستان تقاضا دارم که سوالهای خود را در قسمت نظرات مطرح کنند تا به ترتیب به آنها پرداخته شود.

طبقه بندی: شبهات،  اعتقادی،  علمی، 
برچسب ها: کمک، خدا، پیامبر، اهلبیت، عزراییل،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در جمعه 30 مهر 1389 توسط جمال

بسمه تعالی

سلام دوستان .پیشاپیش فرارسیدن میلاد امام رضا (ع) رو به شما تبریک می گم.به خاطر اینکه در دهه کرامت واقع شدیم ومیلاد امام رضا(ع) نزدیکه وهمچنین به  یمن تشزیف فرمایی مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم که همگی منتظر اون لحظه باشکوهیم ، یک روایت بسیار خواندنی از حضرت ثامن الحجج براتون هدیه آوردم.

امام علی بن موسی الرضا (ع) فرمودند : اگر کسی بپرسد ، چرا برای جامعه ، رهبر وامام قرار داده شده ، مردم موظف اند که از دستورات او پیروی کنند؟ در پاسخ گفته می شود به دلیل های بسیار ، نظر به اینکه برای مردم ، حد وحدودی مقرر شده وآنها مقررند از این محدوده تجاوز نکنند، چون در این صورت به فساد وتباهی کشیده خواهند شد.دستیابی به این مقصد بستگی به آن  دارد که فرد امین ، معین شود تا مانع مردم از لجام گسیختگی وافتادن در محرمات شود واگرچنین کسی نباشد که مردم را کنترل نماید ، هیچکس لذتها ومنافع خود را به خاطر این که موجب تباهی دیگران می شود رها نخواهد کرد ، از این رو به مردم قیم وسرپرست گمارده شده است تا زمام امور را به دست گرفته ومردم را از فساد وتعدی و تجاوز به دیگرا ن باز دارد ، وحدود واحکام الهی را در جامعه اقامه نماید.

ماهیچ گروه ، قوم وملتی را نمی یابیم که بدون زمامدار وسرپرست زندگی کرده ، ادامه حیات داده باشند ، زیرا اداره امور دینی ودنیوی آنان به زمامدار مدبر نیازمند است.

هرگاه خداوند برای مردم زمامداری امین ، حفیظ ومورد اطمینان قرار نمی داد، به یقین آیین ودین خدا به تدریج از بین می رفت ، احکام وسنن الهی تغییر میکرد ، بدعت گذاران چیزهایی بردین افزوده ، بی دینان ووضاعان در دین خدا دست برده ، آن را دچار نقایص وکاستی ها می کردند وشبهاتی پیرامون اسلام در میان مسلمانان رواج وحقیقت را بر مردم دگرگون می نمودند.

منبع : عیون اخبار الرضا(ع) / شیخ صدوق /باب 34 /ح1 .

علل الشرایع / ص 253

بحارالانوار /ج 23 /ص52

طبقه بندی: اعتقادی،  اجتماعی،  شبهات، 
برچسب ها: امام رضا(ع)، حدیث، رهبر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در شنبه 24 مهر 1389 توسط جمال

بسمه تعالی

سلام وعرض تبریک بمناسیت میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س).به خاطر این عید بزرگ هدیه ای برای شما آماده کرده ام که حتما خوشتون میاد.حالا تشکر لازم نیست ما که این حرفا رو با هم نداریم.

یکی از شیعیان به محضر امام صادق ( ع ) آمد دید آنحضرت در کنار گهواره کودکی گفتگو می کند، تعجب کرددوگفت: آیا با کودک نوزاد سخن می گویی؟ امام صادق (ع) فرمود: اگرتو هم مایل هستی نزد این کودک بیا وبا او گفتگو کن.

اومی گوید:کنار گهواره آن کودک نوزادرفتم .سلام کردم ، جواب سلام مرا داد، به من فرمود : نامی که برای دختر تازه متولد شده ات برگزیده ای عوض کن ،زیرا خداوند آن نام را دشمن دارد(با توجه به اینکه او چند روز قبل دارای دختر شده بود ونامش را حمیرا گذاشته بود.)

آن شخص می گوید:سخن گفتن نوزاد واطلاع اواز اخبار پنهان ، ونهی از منکر او، مرا بیشتر به تعجب واداشت ، بهت زده شدم ، امام صادق(ع) به من فرمود: تعجب نکن این کودک فرزندم موسی است خداوند از اودختری به من عنایت کند که نامش فاطمه است، او در سرزمین قم به خاک سپرده می شود وهر کس ( مرقد ) اورادرقم زیارت کند بهشت بر او واجب است.

امروز شهر قم حال وهوای خاصی داره.مردم دسته دسته از نقاط مختلف کشور برای عرض تبریک خدمت حضرت فاطمه معصومه می رسند. از امروز دهه کرامت شروع می شه .این شوروحال وقتی به اوج خود می رسه که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی )قدم بر این خاک مقدس بگذارند .همه اقشار مردم برای دیدن رهبرشون ونایب امام زمانشون لحظه شماری می کنند.این حس رو می تونی به راحتی بفهمی چون هر کجا که می ری مردم از همدیگر می پرسند که تاریخ وساعت  ورود رهبر انقلاب کیه؟ خلاصه دهه کرامت امسال قم با شهرهای دیگه واقعا متفاوته. جاتون خالی...  

 

طبقه بندی: اعتقادی،  اخلاقی،  اجتماعی، 
برچسب ها: حضرت معصومه(س)، مقام معظم رهبری، قم، دهه کرامت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در شنبه 17 مهر 1389 توسط جمال

سلام خوب هستین؟ احوال رفقای قدیم وجدید چطوره ؟ امروز یه حرف حساب از یه وجود نورانی توجهم رو جلب کرد. برای همین حیفم اومد به شما نگم. آخه این سخن اونقدر زیبا وپرمحتواست که باید به گوش همه مردم دنیا برسه. حالا گوش بده تا برات بگم: امام باقر(ع) فرمودند : (( ایما عبد من عبادالله سن سنه هدی کان له اجر مثل اجرمن عمل بذلک ، من غیر ان ینقص من اجورهم شی ء  ))

ترجمه وتوضیح : هر کس از بندگان خدا یک روش وسنتی را که موجب هدایت انسانها بشود پایه ریزی کند ، بعد از اوهرکس که ازاین روش پیروی کرده وبه آن سنت عمل کند ، این شخص بنا گذار هم اجر وثواب خواهد برد.بدون اینکه ثوابی از دیگران که عامل به این سنت شده اند کم شود.

مثلا اگه برنامه ریزی کنیم که هرروز جمعه به یکی از فامیل که کسی بهش سر نمی زنه وتنهاست سر بزنیم وکم کم بقیه فامیل ودوستان از این روش زیبا از ما تبعیت کنن. یا با یک روش خاصی وابداعی جلویه اسراف را در زندگی خودمان بگیریم واین روش رو ترویج کنیم. یا با حجابی کامل وزیبا در جامعه حاضر بشیم وخیلی از موارد دیگر.

البته اگر یک سنت بد وزشت وگناهی را پایه گذاری کنیم در گناه کسانی که ازما یاد گرفته اند نیز شریکیم . مثلا مهریه دخترم را سال تولد اوقرار می دهم واین یه روش نادرست در فامیل رواج پیدا می کند.

البته اگر کسی توبه کند با شرایط خاصی می تواند نجات یابد که در رحمت الهی باز است.

شما میتونید در کامنتی که میذارید شیوه های خوب دیگه ای رو معرفی کنین.

طبقه بندی: اخلاقی،  اعتقادی، 
برچسب ها: عمل نیک، سنت، گناه، ثواب،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در سه شنبه 6 مهر 1389 توسط جمال