بسمه تعالی

سلام دوستان .پیشاپیش فرارسیدن میلاد امام رضا (ع) رو به شما تبریک می گم.به خاطر اینکه در دهه کرامت واقع شدیم ومیلاد امام رضا(ع) نزدیکه وهمچنین به  یمن تشزیف فرمایی مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم که همگی منتظر اون لحظه باشکوهیم ، یک روایت بسیار خواندنی از حضرت ثامن الحجج براتون هدیه آوردم.

امام علی بن موسی الرضا (ع) فرمودند : اگر کسی بپرسد ، چرا برای جامعه ، رهبر وامام قرار داده شده ، مردم موظف اند که از دستورات او پیروی کنند؟ در پاسخ گفته می شود به دلیل های بسیار ، نظر به اینکه برای مردم ، حد وحدودی مقرر شده وآنها مقررند از این محدوده تجاوز نکنند، چون در این صورت به فساد وتباهی کشیده خواهند شد.دستیابی به این مقصد بستگی به آن  دارد که فرد امین ، معین شود تا مانع مردم از لجام گسیختگی وافتادن در محرمات شود واگرچنین کسی نباشد که مردم را کنترل نماید ، هیچکس لذتها ومنافع خود را به خاطر این که موجب تباهی دیگران می شود رها نخواهد کرد ، از این رو به مردم قیم وسرپرست گمارده شده است تا زمام امور را به دست گرفته ومردم را از فساد وتعدی و تجاوز به دیگرا ن باز دارد ، وحدود واحکام الهی را در جامعه اقامه نماید.

ماهیچ گروه ، قوم وملتی را نمی یابیم که بدون زمامدار وسرپرست زندگی کرده ، ادامه حیات داده باشند ، زیرا اداره امور دینی ودنیوی آنان به زمامدار مدبر نیازمند است.

هرگاه خداوند برای مردم زمامداری امین ، حفیظ ومورد اطمینان قرار نمی داد، به یقین آیین ودین خدا به تدریج از بین می رفت ، احکام وسنن الهی تغییر میکرد ، بدعت گذاران چیزهایی بردین افزوده ، بی دینان ووضاعان در دین خدا دست برده ، آن را دچار نقایص وکاستی ها می کردند وشبهاتی پیرامون اسلام در میان مسلمانان رواج وحقیقت را بر مردم دگرگون می نمودند.

منبع : عیون اخبار الرضا(ع) / شیخ صدوق /باب 34 /ح1 .

علل الشرایع / ص 253

بحارالانوار /ج 23 /ص52

طبقه بندی: اعتقادی،  اجتماعی،  شبهات، 
برچسب ها: امام رضا(ع)، حدیث، رهبر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در شنبه 24 مهر 1389 توسط جمال