بسمه تعالی


سلام. تا حالا شنیده بودی که اگه یه نفرکسی رو به قتل برسونه مثل این می مونه که همه مردم دنیا رو کشته باشی.تعجب می کنی .برای چی .مگه می خوای واقعا کسی رو بکشی .نه.پس چرا نگران شدی .رنگت چرا پریده.الان بهت میگم.

خداوند می فرماید: ( من قتل نفسا بغیر نفس او فساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا ومن احیاها فکانما احیا الناس جمیعا ) مائده / 32

ترجمه : هرکس انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین به قتل برساند ، مثل این است که همه مردم را به قتل رسانده است وهرکس ، انسانی را از مرگ نجات دهد مثل اینستکه همه اهل دنیا را نجات داده وزنده کرده است.

این معنای ظاهری آیه که در بردارنده مفاهیم وسیعی است که بیانگر بزرگی گناه قتل واسیب رساندن به جان انسانها است.

اما در برخی از روایات به باطن ومفهوم آیه اشاره شده است که فرموده اند : هرکس شخصی را از عقاید واخلاق اسلامی منحرف کند یعنی روح اورا بکشد ودلش را بمیراند مثل کسی است که همه اهل دنیا را کشته ومنحرف کرده است واگر کسی را هدایت کند وبه فطرتش دعوت کند مثل کسی است که اهل دنیا را زنده کرده است.

با کمی تامل وتدبر به اهمیت مطلب می رسیم که به عنوان مثال اگر ما فرزندمان ویا کسی را که تحت تربیت ماست نتوانیم درست تربیت کنیم وآموزه های دینی را به اوآموزش دهیم ، در اثر این سهل انگاری وتربیت نادرست این شخص خود باعث انحراف افراد دیگری میشود که بستگی به موقعیت شخص دارد .بعضی ها یک خانواده را به تباهی می کشند .برخی دیگر یک محل وبرخی یک شهر وبرخی هم مثل هیتلر وبوش وامثالهم یک دنیا را به فساد می کشند .مثالی دیگر : وقتی خانومی با حجاب نا مناسب وآرایش در جامعه ظاهر می شود وافراد جامعه را از لحاظ روحی وروانی مورد آسیب قرار می دهد وباعث تحریک جامعه می شود ، مثل اینست که افراد جامعه را کشته است.(روح وروان جامعه را کشته است)

 

طبقه بندی: اجتماعی،  اخلاقی، 
برچسب ها: انحراف، تربیت، قتل، فرزند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در سه شنبه 16 شهریور 1389 توسط جمال