سلام .مدتها بود که سوالی تو ذهنم بود که چرا خداوند جهان رو افرید؟ چرا ما رو خلق کرد؟ اگه خلق نمی کرد چی می شد؟ تا اینکه چند روز پیش یکی از دوستان همین سوال رو در قسمت نظرات ازم پرسید. راستش قبلا یه تحقیق مختصری در این زمینه داشتم و برای خودم مطلب تقریبا جا افتاده بود ولی برای توضیح به ایشون کمی مطالعه کردم. خلاصه جوابی که می تونم با این مختصر مطالعه داشته باشم  رو براتون مینویسم:

آفرینش نعمتی است از الطاف خداوند واگر چیزی که امکان وشایستگی افرینش وبوجود امدن را داشت اما آفریده نمی شد آن وقت جای نقد می شد.زیرا با نگاه عقل وفطرت به خوبی آشکار می شود که همیشه بودن بهتر از نبودن است وداشتن بهتر از نداشتن است .

آفرینش جهان ،لازمه کمال وفیاضیت مطلق الهی است وخود داری از آفرینش ، بخل ومنع فیض است وچنین چیزی از ساحت مقدس پروردگار به دور است. کمال فیاضیت خداوند ، اقتضا می کند هرآنچه شایسته آفریده شدن است ،بیافریند . از این رو خداوند در کنار آفرینش جمادات ،نباتات،حیوانات وملائکه – که هر یک به تناسب مرتبه وجودی خود دارای کمالاتی محدود وتا حدودی غیر اختیاریند – موجودی با کمالات نامحدود وبا دوگرایش زمینی وآسمانی به نام انسان آفرید. این موجود می تواند با اختیار خود ، ازهمه مخلوقات عالم بالاتر رود وبا تکامل اختیاری خود ،بزرگترین جلوه جمال الهی شود. آفرینش چنین موجودی ،نه تنها مقتضای کمال فیاضیت خداوند ،بلکه شایسته ترین موجود برای آفریده شدن است .

البته این جواب خیلی مختصر وکوتاه است لذا برای آگاهی بیشتر به کتابهای مربوطه مثل آفرینش وانسان نوشته علامه محمد تقی جعفری  ویاکتاب عدل الهی شهید مطهری رجوع کنید .

اگه باخوندن این مطلب سوالی برای شما پیش اومد حتما در قسمت نظرات بنویسید.

 

طبقه بندی: شبهات،  اعتقادی، 
برچسب ها: راز آفرینش، انسان، جهان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در چهارشنبه 18 فروردین 1389 توسط جمال