بسم تعالی

از خیلی وقتها پیش برام سوال شده بود که دینی که از طرف خداوند برای هدایت بشریت امده بود ( منظورم اسلامه نه ادیان دیگه )با وضع زندگی وتمدن ان زمان چطور همان برنامه ها برای جامعه بشری امروزی با این همه پیشرفت وگستردگی می تونه جوابگو باشه؟ ویا اگه بخوام این سوال روعلمی ترش کنم  بایدبگم که دینی که ثابت وتغییر نا پذیره چگونه با جهانی که هر لحظه در حال تغییر هستش سازگاری داره؟ مثل این می مونه که یه پیرهن برای یه بچه دوساله خریدی ومیگی تا اخرعمرت باید اینو بپوشی. بچه بزرگتر میشه وتغییر میکنه ولی پیرهن همون شکل واندازه رو داره.به نظرم اومد که دین هم چنین صورتی پیدا میکنه.برای اینکه به این سوال جوابی پیدا کنم به سراغ اثار شهید مطهری (ره) میرم تا ایشون یه کمکی کنن وپرده از روی این ابهام بردارند.

شهید مطهری  درکتاب اسلام ومقتضیات زمان می فرماید: دراین بحث مغالطه ای بکار رفته است از این جهت که فرض شده خاصیت زمان این است که همه چیز را کهنه میکند حتی حقایق جهان را هم فرسوده وکهنه میکند.

حال انکه ، انچه که در زمان کهنه ونو می شود ، ماده وترکیبات مادی است.هیچگاه حقایق دنیا با مرور زمان کهنه نمی شوند. ساختمان ، گیاه ،حیوان محکوم به کهنگی وزوال هستند چون ماده هستند، اما حقایق جهان تغییر ناپذیرند.مثالی برای روشن شدن بحث بیاورم : 2*2=4 حال اگر هزاران سال هم بگزرد همان است وکم وزیاد نمی شود .انسان باید به همنوعش خدمت کند چه الان وچه هزار سال بعد. ویا اینکه هر علتی معلولی هم دارد.و انسان باید به پدرومادرش نیکی کند همیشگی است .

احکام اسلامی ودستورات قران  از این دسته اند . فقط مصادیق احکام  جدید شده اند مثلا قبلا با اسب مسافرت می کردند ولی الان با ماشین مسافرت می کنند .طی مسیر وحرکت کردن همان است ولی وسیله ان فرق کرده است .احکام خریدو فروش مثلا در قدیم بر الاغ موضوعیت  داشت وامروز بر ماشین .ولی قاعده همان است.

پس نتیجه این می شود که دین چون یک امر مادی نیست لذا کهنه نمی شود ومرور زمان بر ان اثر ندارد وچون قاعده واندیشه درستی است (چون از طرف خداوند نازل شده) برای همیشه جاویدان است.

طبقه بندی: شبهات،  اجتماعی،  اعتقادی، 
برچسب ها: دین، کهنه، اسلام، مطهری،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در دوشنبه 24 اسفند 1388 توسط جمال